Kasza jaglana - dlaczego jest taka wyjątkowa? 0

Drobna, niezwykle wartościowa i cenna. Żadna kasza nie zawiera tyle żelaza co jaglana. Zawiera wysoką zawartość białka, a do tego nie zawiera glutenu, osoby przebywające na diecie bezglutenowej powinny włączyć ją do swojej diety. Kasza jaglana to skarbnica witamin z grupy B, które poprawiają kondycję włosów, skóry i paznokci. Kasza ta zawiera również lecytynę, która wzmaga pracę organizmu. Z jej udziałem można przyrządzić dania na słodko i na słono- kasza jaglana zdecydowanie powinna znaleźć miejsce w Twojej kuchni!   

Dziś nikogo nie trzeba przekonywać, że w każdym jadłospisie, który uwzględnia zdrową żywność, kasze powinny zajmować wyjątkowe miejsce. Kasze są bogate w witaminy, minerały a dzięki temu, że składają się z węglowodanów złożonych, na długo zapewniają uczucie sytości. Jedną z wyjątkowych kasz jest kasza jaglana. Niestety, obecnie jest rzadko spożywana, na szczęście powoli się to zmienia. A to ze względu na cenne właściwości kaszy jaglanej i szerokie możliwości jej wykorzystania. Warto pochylić się nad kaszą jaglaną i dowiedzieć się, dlaczego warto ją wprowadzić do swojej diety.

Jakie witaminy i minerały zawiera kasza jaglana?

Kaszę jaglaną wytwarza się z prosa, proso natomiast  należy do najstarszych zbóż świata. Pierwsze wzmianki na temat prosa pochodzą ze starożytnych Chin. W Europie szczególnie interesowano się kaszą jaglaną w okresie przed drugą wojną światową, potem straciła na wartości. Dziś proso uprawia się głównie w Rosji, Azji, Indiach, Chinach i Japonii. Skład ziarna prosa nie odróżnia się szczególnie od składu innych zbóż: proso zawiera około 98% węglowodanów o wysokiej przyswajalności, około 11% białka, w składzie prosa znajdziemy również aminokwasy takie jak leucyna, izoleucyna, metionina. Jednak jest coś, co odróżnia proso od innych zbóż, jest to brak białek glutenowych, a także właściwości alkalizujące organizm. Ziarna prosa zawierają także tłuszcze, wśród których wyróżniamy sterole, trójglicerydy, diglicerydy i kwasy tłuszczowe. Z tym zbożu znajdziemy także wielonienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolenowy. Kolejne składniki znajdujące się w kaszy jaglanej to lecytyna, sole mineralne (magnez, potas, żelazo). W kaszy znajdziemy także krzemionkę, a także dość duże ilości witamin z grupy B. Zawartość poszczególnych składników przekłada się na konkretne działania w organizmie.

Kasza jaglana- jakie ma działanie w organizmie?

Kasza jaglana wykazuje właściwości moczopędne, działa wzmacniająco na nerki, ale także wzmaga działanie żołądka, śledziony i trzustki. Kasza jaglana powinna być szczególnie stosowana przez osoby, które chorują na drożdżycę, gdyż ma działanie przeciwgrzybicze. Kasza jaglana może być także pomocna przy drobnych problemach żołądkowych (jest lekkostrawna), stosuje się ją przy biegunkach, niestrawnościach. Kaszę jaglaną powinny jeść osoby anemiczne, kasza jaglana zawiera duże ilości żelaza. Pod względem ilości tego minerału, króluje wśród innych kasz. Oprócz dużej ilości żelaza, kasza jaglana zawiera również krzem, który poprawia stan włosów, skóry i paznokci. Dzięki temu, że kasza zawiera także stosunkowo dużą ilość witamin z grupy B, kaszę te powinny także spożywać osoby znajdujące się pod wpływem ciągłego stresu, a także osoby przemęczone.

Pod jakimi postaciami znajdziemy kaszę jaglaną?

Kasza jaglana wyróżnia się niepowtarzalnymi walorami smakowymi. Może być łączona z różnymi składnikami: owocami, warzywami, mięsami. Kasza jaglana może być dodawana do owsianki czy polenty. Kasza jaglana może być także składnikiem głównego dania, zastępując ziemniaki czy ryż. Ciekawym produktem jest mąka jaglana, ma ona lekko orzechowy aromat i gorzkawy posmak.  

Mąka jaglana może być stosowana do przygotowania kleików, a wraz z innymi mąkami może być stosowana do produkcji makaronów. Wśród produktów wytworzonych z kaszy jaglanej znajdziemy jeszcze płatki jaglane, a także kaszę jaglaną ekspandowaną. Kaszę jaglaną oraz produkty wyprodukowane na bazie prosa najlepiej kupować w sklepach ze zdrową żywnością. Warto zadbać o to, by zaopatrywać się w sprawdzonych punktach sprzedaży ekologicznych towarów. Tylko wysokojakościowa żywność dostarczy naszemu organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl