Pięć oznak po których poznasz wysokojakościową oliwę z oliwek 0

Wiele słyszymy o dobroczynnych właściwościach oliwy z oliwek: jest bogata w kwasy tłuszczowe jednonienasycone, zawiera cenne polifenole, które mają działanie antynowotworowe, w jej składzie znajdziemy także wiele witamin i minerałów. Jeśli jednak chcemy odczuć na sobie zdrowotne działanie oliwy z oliwek, musimy wybrać wysokojakościowy produkt. Niestety nie jest to proste. Na sklepowych półkach znajdziemy rozmaite oliwy w różnych cenach. Jak wybrać najlepszą oliwę z oliwek i cieszyć się jej właściwościami zdrowotnymi?

Hiszpański producent

Największym światowym producentem oliwy jest Hiszpania, najwięcej oliwkowych drzew rośnie tam w Andaluzji, w rejonie w którym panuje idealny klimat do uprawy tych drzewek. Warto więc wybrać hiszpańską markę. Np. Rafael Salgado. Historia tej marki sięga roku 1875 i ma długą tradycję a jakość oliwy jest kontrolowana na każdym etapie produkcji. 

Tylko extra virgin 

Wyróżniamy kilka rodzajów oliwy z oliwek: extra virgin, virgin, lampante, rafinowana oliwa z oliwek, oliwa z wytłoczyn oliwek (sansa, pomace). Oliwa z oliwek, która będzie się odznaczała najwyższą wartością zdrowotną to EXTRA VIRGIN, jest to oliwa z oliwek uzyskana z tłoczenia świeżych oliwek, zawiera w 100% sok z oliwek. Oliwa z oliwek zaliczona do tej kategorii musi spełniać wymagania chemiczne przede wszystkim dotyczące zawartości wolnej kwasowości wyrażonej w kwasie oleinowym; nie może być większa niż 0,8g na 100 g. Oliwa tego typu może być filtrowana lub niefiltrowana. W tym drugim przypadku wytrąca się osad, który nie ma wpływu na jakość oliwy.

Krótka data ważności

Data ważności tego cennego złotego tłuszczu zwykle waha się od 12 miesięcy do 24 miesięcy. Oliwa z oliwek która jest przechowywana we właściwy sposób długo zachowuje swoją przydatność do spożycia, jednak z czasem traci najcenniejsze dla zdrowia wartości. Otwartą oliwę najlepiej zużyć w ciągu 3 miesięcy, wtedy będziemy mieli pewność, że zawiera wszystkie wartości zdrowotne.

Pikantny smak i wyraźny zapach

Dobrej jakości oliwa z oliwek powinna mieć lekko pieprzny czy pikantny smak. Pikantny smak świadczy o obecności polifenoli w oliwie. Pozornie nieprzyjemny smak, drapanie w gardle- to oznaki, że mamy do czynienia z wysokojakościową oliwą. Należy wziąć pod uwagę także kolor płynu. Jeśli do produkcji oliwy używa się czarnych oliwek, ta będzie miała żółtawy kolor, oliwa z zielonych oliwek będzie miała kolor zielony. Zapach oliwy powinien być wyrazisty i świeży. Brak wyraźnego zapachu świadczy o tym, że nie mamy do czynienia z oliwą extra virgin. Trzeba pamiętać, że smak i aromat uzależnione są od odmiany oliwek użytych do produkcji.

Wysoka cena

Produkcja oliwy z oliwek to wieloetapowy proces, który musi przebiegać w jak najkrótszym czasie.

O jakości oliwy z oliwek decyduje zawartość wolnych kwasów tłuszczowych. Im niższa zawartość tych kwasów, tym oliwa jest lepsza. Zawartość kwasów jest wyższa w owocach, które są zbyt dojrzałe lub które przed tłoczeniem zostały uszkodzone. Dlatego tak ważna jest staranna selekcja owoców. Dobra jakościowo oliwa nie będzie tą najtańszą dostępną na sklepowych półkach. Ceny dobrych oliw zaczynają się od 30 zł za 0,5 litra tego złotego tłuszczu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl