Zdrowa Żywność - Czego powinniśmy się jeszcze dowiedzieć ? 0

1. Dlaczego warto wybierać produkty ekologiczne

Rolnictwo tradycyjne dzięki któremu pozyskiwana jest żywność ekologiczna, w dzisiejszych czasach nie ma nic wspólnego ze zwykłą uprawą roli, która kiedyś opierała się na nawożeniu ziemi obornikiem czy uprawie roślin motylkowych. Dzisiaj, tych szkodliwych środków ciągle się jeszcze używa w rolnictwie, które to są odpowiedzialne za szybszy, a tym samym bardziej efektywny wzrost plonów, niemniej jednak odbija się to na zdrowiu konsumentów, czyli całej ludzkości. Co więcej, rolnicy ciągle zwiększają ilość pestycydów, a czasami muszą sięgać po coraz silniejsze środki chemiczne, ponieważ szkodniki uodparniają się na te słabsze. Tworzą również wyjątkowo szkodliwe "koktajle", które łączą w sobie pestycydy oraz zanieczyszczenia pochodzące z wody i atmosfery. Szkodliwość takiej mieszkanki jest ogromna. Efekty używania nawozów sztucznych oraz środków chemicznych są tragiczne. Te szkodliwe środki działają w sposób negatywny nie tylko na zdrowie rolników i osób z ich otoczenia, ale również na dzieci w łonie matki i dzieci karmione piersią, a przede wszystkim na zdrowie milionów konsumentów, którzy każdego roku zjadają tony warzyw i owoców. Używane w rolnictwie nawozy sztuczne oraz pestycydy, są przyczyną między innymi chorób nowotworowych, wad wrodzonych czy chorób neurologicznych. Warto przeczytać najnowszy raport przygotowany przez Greenpeace na temat negatywnego wpływu pestycydów na zdrowie.

Żywność ekologiczna jest zdrowszym i smaczniejszym wyborem. Jej uprawa opiera się ona na trzech, bardzo prostych założeniach – zachowaniu zdrowej i urodzajnej gleby, która jest odporna na szkodniki oraz choroby, utrzymaniu równowagi biologicznej oraz uzyskaniu samowystarczalności paszowo-nawozowej. Żywność uprawiana w sposób ekologiczny, to żywność pozbawiona środków chemicznych, posiadająca walory zdrowotne, czyli naturalnie występujące w warzywach wartości odżywcze takie jak witaminy czy mikroelementy. Ekologiczne warzywa i owoce posiadają większe ilości witaminy C, związków fenolowych, żelaza, magnezu i fosforu, a także cukru. Również ekologiczne produkty zwierzęcę są znacznie zdrowsze i smaczniejsze. Mleko krów hodowanych w gospodarstwie ekologicznym posiada lepsze wartości odżywcze i ma lepszy smak. Mięso zwierząt hodowanych na farmach czy fermach ekologicznych jest zdrowsze i bogatsze w składzie, posiada przede wszystkim większą ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które z są pomocne w zwalczaniu oraz profilaktyce wielu chorób sercowo-naczyniowych, uznawanych w dzisiejszych czasach za najczęstszą przyczynę śmierci w wielu krajach wysoko uprzemysłowionych. Kupując żywność ekologiczną, należy zwracać uwagę na to, czy posiada ona odpowiednie, regulowane przez prawo certyfikaty. Określenie "zdrowa żywność" to nie to samo, co "ekologiczna żywność". Tylko drugie określenie informuje konsumenta o tym, że żywność została wyprodukowana zgodnie z prawnymi regulacjami ekologicznymi.

2. Spożywane jedzenie wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucie

W dzisiejszych czasach, dieta przeciętnego człowieka składa się ze zbyt dużej ilości niezdrowych, a czasami nawet trujących składników. Trujące produkty, to produkty, które powstają na bazie stosowania środków chemicznych – wykorzystuje się je do nawożenia upraw, a także do ich ochrony. Są one używane do produkowania żywności na masową skalę, czyli tej, którą później kupujemy w sklepach, hipermarketach, supermarketach, a nierzadko również na targowiskach, której dziś działają zupełnie inaczej niż kiedyś. Środki chemiczne stosowane w uprawie to jedno, natomiast chemiczne dodatki dodawane do żywności, to drugie. Na chemiczne dodatki składają się barwniki, emulgatory, zagęstniki,  środku spulchniające, stabilizatory, konserwanty, przeciwutleniacze. Są one stosowane zarówno w wersji naturalnej, jak i sztucznej, przy czym to właśnie sztuczne dodatki są dodawane do żywności najczęściej. Należy się ich wystrzegać, ponieważ powodują wiele skutków ubocznych, wpływają na nasze samopoczucie, a przede wszystkim zdrowie. Wiele osób nie przywiązuje uwagi do tego, co zjada, faszerując się niezdrowym jedzeniem pełnym konserwantów czy innych "cudownych" ulepszaczy. Efekty takiej diety są zauważalne często dopiero po paru lub parunastu latach, gdy organizm w końcu się buntuje, a rezultatem są choroby takie jak nowotwory, schorzenia układu sercowo-naczyniowego, otyłość, cukrzyca i wiele innych.

Niezdrowe jedzenie jest wrogiem dla zdrowia i życia. W dzisiejszych czasach można zaobserwować skutki niezdrowego odżywiania, masowego stosowania środków chemicznych czy nawozów sztucznych w uprawach, hodowania zwierząt na ubój na skalę masową. Choroby nowotworowe, układu pokarmowego, układu sercowo-naczyniowego, układu oddechowego. to choroby cywilizacyjne XXI wieku. Szpitale zapełnione są chorymi pacjentami, powstaje coraz więcej prywatnych klinik medycznych, w których chorzy poszukują pomocy, na którą czasami jest już za późno.

Świadomy wybór żywności jest niezwykle ważny. Liczne badania uświadamiają nam, że ekologiczne, zdrowe jedzenie oraz nieprzetworzone lub przetworzone tylko w niewielkiej ilości produkty są kluczem do dobrego zdrowia. Warto zatem wybrać sklep ze zdrową żywnością, który oferuje między innymi produkty bezglutenowe, zdrową i smaczną żywność dla wegetarian oraz żywność dla wegan, a także wiele innych produktów spożywczych. Zdrowie to właśnie to, co mamy najcenniejszego, ponieważ, gdy nie ma zdrowia, to tak naprawdę nie ma niczego.

Zapraszamy do świadomych zakupów w naszym sklepie ze zdrową żywnością w Katowicach - Eko Smak w którym znajdziecie państwo produkty żywnościowe najwyższej jakości.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl